אשראי לעסקים

הלוואות ואשראי בימי משבר

מגפת הקורונה הביאה לנו בראש ובראשונה איום בריאותי, אך מיד עם נקיטת הצעדים לעצירת המחלה הבנו שלמחלת הקורונה ישנו היבט כלכלי כבד מאוד.

הקורונה למעשה שיתקה את המשק הישראלי, שלחה רבים לחל“ת וגרמה לחברות  ועצמאיים לקריסה כלכלית.

כאשר רוב אזרחי ישראל נאלצו להסתגר בבתים וכאשר מקורות ההכנסה נפגעו, כדור השלג החל להתגלגל וכולם נפגעו. עסקים בודדים, כדוגמת מזון והייטק  הצליחו להסתגל במעט למצב הקיים והמשיכו להציע שירותים, אך ענפים אחרים נפגעו בצורה ניכרת, כאשר חלקם אף הכריזו על כוונתם  לפנות להליכים של חדלות פירעון.

על מנת לעבור את המשבר, בין אם זה להתכונן ליום שאחרי או בין אם זה לצורך פיתוח אסטרטגיות יציאה מהמשבר, בעלי החברות  והעצמאיים זקוקים להגדלת האשראי המסחרי.

הבנקים מצידם מנהלים סיכונים וחוששים ממתן אשראי לחברות  ועסקים בכלל, ובעיתות משבר בפרט.

חברות שרק לפני זמן קצר יכלו לקבל אשראי בקלות מצאו את עצמם בין לילה מוגדרים כעסקים בסיכון גבוה והם מתקשים להתמודד עם המציאות החדשה.

על מנת להגמיש את מדיניות הבנקים הממשלה ניסתה לסייע ולהגדיל את הערבויות לאלו המבקשים הלוואות לעסקים בערבות מדינה, מ 8% ל 15%, אך הרב ללא הואיל.

עובדתית ,כחודש לאחר פרוץ המגפה מסך של כ 50 אלף בקשות לקבלת הסיוע , כ -20% נענו בחיוב, מה שעלול לזרז את קריסתם של שאר העסקים, ולהחריף את הפגיעה הכללית במשק.. 

התנהלות מול הבנקים

על החברות  והעצמאיים המעוניינים בהלוואות ואשראי מסחרי יש  לנקוט בגישה פתוחה ושקופה מול הבנקים, ניסיונות להסתרת נתונים לגבי עומק המשבר יגרמו בוודאות לתוצאות הפוכות .

על הגורמים הנ"ל לשדר למערכת הפיננסית   תמונת מצב עדכנית אשר תוכיח כי בעלי החברה  אוחזים במושכות למרות הקשיים, מודעים לכל בעיה תזרימית צפויה, ומתנהלים בשיא האחריות ובכובד ראש.

יתכן ויש צורך  לעשות שימוש מושכל מעולמות האשראי החוץ בנקאי הקיימים, הן כפתרון לטווח הקצר והן כפתרון לטווח הארוך תוך שימת דגש על התאמת האובליגו הבנקאי לצורכי החברה המשתנים , לבטח בתקופות קשות ולא יציבות, כפי שאנו חווים כעת. 

תעדוף הוצאות

כאשר הבנקים מסרבים לתת אשראי לחברות ועצמאיים  על המושכים בחוטים  להחליט האם הם נלחמים להצלת חיי הפירמה  או מוותרים על מנת למזער הפסדים עתידיים.

מלחמה על חיי העסק מחייבת שינוי עמוק בהתנהלות החברה  ותעדוף הוצאות.

גם סיוע מהבנקים , מהיר ככל שיהיה, אינו מהווה תחליף   להתנהלות אחראית והפקת  המיטב מהסיוע הבנקאי.

 יש לנהוג משנה זהירות בהתנהלות העסקית בכלל ובצריכת האשראים בפרט.

בזמנם אלה  יש  לתת עדיפות להוצאות אשר הן בלתי נמנעות, ובהוצאות אשר יכולות לסייע בייצור  הכנסות בטווח הקרוב.

  יש להתמקד במלאי שהגלגול העסקי שלו מהיר ורווחי, וכמו כן יש לבצע התאמות לעולם הדיגיטלי.

בהחלט יתכן  שהשקעות ארוכות טווח, אינן בראש סדר העדיפויות בתקופה מורכבת זו .

יש להשתמש בכל מקורות ההכנסות בחברה  , על שלל היבטיהם בצורה נכונה ומושכלת אל מול המערכת הבנקאית והחוץ בנקאית. חובה לפצל את מקורות ההכנסה,

בין מספר מקורות מימון ככל ומקורות אלו יפתרו את מצוקת תזרים המזומנים הקיים.

יש להשתמש נכון בהמחאות זכות, לבחון אופציות של פקטורינג ע"ח מכירות עתידיות , והקדמת תשלומים של עסקאות שבוצעו (ניכיון שקים)  והכל לצורך שיפור התזרים.

למחזור הפעילות החודשי /שנתי שלכם יש משקל רב בקביעת מדיניות האשראי של גורמי המימון השונים.. יש לבצע "שופינג" מעת לעת כדי לבחון מקרוב את השינויים  הדחופים בעולם הפיננסי ,ולבחון את החלופות המוצעות.

נתונים חשבונאיים כגון : רווח גולמי, רווח תפעולי, הון עצמי, עושר אישי, זכאים ביתרות זכות וכו'  כל  הנל בעלי השפעה מרחיקת לכת לעניין מקסום תנאי האשראי.

השתמשו בכלים יקרים אלה במהלך ניהול המו"מ מול הגורמים השונים  , לחילופין תנו ליועצי האשראי בחברת עידנים פתרונות כלכליים להוביל אתכם בבטחה להצלחות מוכחות בתחום האשראי – הליבה של הפעילות העסקית .

השירותים שלנו

אשראי לעסקים

גיוס אשראי כנגד שעבוד נכס

מימון יבוא

ניכיון שקים

פקטורינג

מימון ציוד

הלוואות בערבות מדינה​

צור קשר

ונחזור אליך בהקדם האפשרי